yaşam koçu
yaşam koçu yaşam koçu yaşam koçu yaşam koçu  yaşam koçu
 
 Yaşam Koçluğu Nedir

Koçluk(coaching) sözcüğü ilk olarak,1500 ‘lü yıllarda, kıymetli eşyaların taşınmasında faydalanılan ulaşım araçlarına denirmiş. 90’lı yıllarda ise ABD ve İngiltere’de bambaşka bir anlam yüklenilerek; önce basketbol, daha sonra da iş dünyasında en çok kullanılan sözcükler arasında yer aldı. Artık ülkemizde de “iş dünyasında” ve “yaşam akışının birçok noktasında” kullanılan bir terim.

Dünya üzerinde Uluslararası Koçluk Federasyonuna kayıtlı üye sayısı 9000 kişidir ve Federasyon başkanı kayıtlı olmayan 10.000 yaşam koçunun daha olduğunu söylemektedir. Hızla tanınmakta ve gelişmekte olan “Yaşam Koçluğu”; koçun müşteriye(koçlukta hasta ya da danışan kelimelerini kullanmıyoruz, uluslar arası müşteri kelimesi tercih edilmektedir), yaklaşık 60 dakikalık seanslar halinde destek vermesi ile yapılır. Bugün ki yaşam şartları arasında çoğumuz bizim için “doğru nedir?” kavramını bulamadan yaşıyoruz. Koçluk; yaşamınızda uyum ve düzeni sağlamak, önemli olanı keşfetmek ve kendinize verdiğiniz değeri arttırmak için yapılır.

Doğru koçluk servisi ile, insanlar yaşamdan kendi düşündükleri gibi ve başkalarından beklentilerini azaltarak zevk almaya başlarlar. Koçluk en çok; iş-kariyer, ilişki, finans, sosyal hayat, kişisel, spor, duygusal yaşam, sağlık gibi konularda gündeme gelmektedir.